[vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_gallery interval=”0″ images=”6389,6390″ img_size=”full” onclick=””][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_custom_heading text=”Vratnik” google_fonts=”font_family:Roboto%20Slab%3A100%2C300%2Cregular%2C700|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal” css=”.vc_custom_1498775134581{margin-top: 44px !important;margin-right: 20px !important;margin-left: 20px !important;}”][vc_column_text]Do Vratnika se dolazi lako. Od Baščaršije se penjemo ulicom i naseljem Kovači, poslije kojeg se odmah vide dvije kapi kule Širokac i Ploča koje su danas sastavni dio Muzeja “Alija Izetbegović”. Tu počinje Vratnik. Utvrđeni zidovi i kapije oko ovog dijela grada, sagrađene su nakon što je 1697. godine Eugen Savojski spalio grad. Od starog Vratničkog grada ostale su kule, bedem i kapije da svjedoče o davno prohujalim vremenima.
U blizini kule Ploče, u Saburinoj ulici, nalazi se Saburina kuća, jedna od rijetkih sačuvanih primjera stambene arhitekture iz osmanskog perioda u Sarajevu. U kući Sabura, ugledne sarajevske porodice kazandžija i trgovaca, po kojima je nazvana i ulica u kojoj se kuća nalazi, sačuvan je originalni enterijer s tradicionalnim namještajem ručne izrade, te replike tradicionalnih nošnji bega i begovice, čiji se originali nalaze u Brusa bezistanu.
Dolazak austro – ugraske uprave 1878. godine Vratnik je dočekao s pet tabija, tri kapi kule, pet kapija i nekoliko kapijica. Do danas su sačuvane Žuta tabija, s koje se u mjesecu ramazanu ispaljuje top, najavljujući iftar nakon cjelodnevnog posta, te Bijela tabija, s koje se pruža jedan od najljepših pogleda na Sarajevo.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text el_class=”wpb_event2″]There are no upcoming events at this time.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner]