[vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_gallery interval=”0″ images=”6388,6386,6387″ img_size=”full” onclick=””][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_custom_heading text=”Skenderija” google_fonts=”font_family:Roboto%20Slab%3A100%2C300%2Cregular%2C700|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal” css=”.vc_custom_1498776653401{margin-top: 44px !important;margin-right: 20px !important;margin-left: 20px !important;}”][vc_column_text]Dva su mosta jedan do drugog i oba nazivamo Skenderija. Za staru Skenderiju, pješački most, vezuje se priča da je napravljena od istog materijala kao i Eifelov toranj u Parizu, te ga i danas neki nazivaju Eifelov most.
Između 15. i 16. vijeka bosanski Sandžak beg Skender – paša dade sagraditi drveni most koji je ostao i koristio gradu skoro četiri vijeka. Njegov sin, Mustafa – beg, izgradio je 1518. godine džamiju koja se uspjela održati do 1960. godine, kada je na tom mjestu počela gradnja velikog sportskog centra Skenderija.
Premijernom projekcijom filma Bitka na Neretvi, pred oko 6.000 zvanica, 1969. godine otvoren je Kulturno sportski centar Skenderija. Na Dan Republike nekadašnje Jugoslavije, 29. novembra ovaj, za tadašnje vrijeme fascinantni urbanistički kompleks, svečano je otvorio predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito. Osim Tita i kompletne političke elite ondašnje Jugoslavije uz domaće zvijezde poput Milene Dravić, Ljubiše Samardžića, Borisa Dvornika i Bate Živojinovića na premijeri su prisustvovali i Orson Welles, Yul Brynner, Marija Schell, Silva Koščina, Sergej Bondarčuk, Sofija Loren i Omar Shariff. U reportaži zagrebačkog VUS-a “Neretva poplavila Sarajevo”, pisalo je da je plato ispred velike sale Skenderije bio svečano ukrašen zastavama, ogromnim posterima glavnih glumaca, ali i maketom mosta na Neretvi i topovima koji su služili prilikom snimanja filma.
Centar Skenderija svojim brojnim namjenama, sadržajima, dimenzijama, konstrukcijom, znalački osmišljenom kompozicijom cjeline predstavlja izvanredan arhitektonski ansambl. Izgrađen je po projektu Živorada Jankovića i Halida Muhasilovića, a iste godine dobio je nagradu časopisa “Borba” – priznanje za najbolje arhitektonsko djelo u Jugoslaviji. Smješten je u strogom centru grada i postao je simbol Sarajeva. Od svog otvaranja pa do danas Skenderija je središte kulturnog, sportskog i privrednog života grada, atraktivan i omiljen prostor za susrete i okupljanja građana Sarajeva.
Za potrebe takmičenja u hokeju na ledu na XIV ZOI Sarajevo 84 uz postojeći kompleks dograđena je nova ledena dvorana. Velika sportska dvorana u okviru kompleksa kao znak poštovanja nosi ime košarkaša Mirze Delibašića, najboljeg bosanskohercegovačkog sportiste dvadesetog stoljeća.
Skenderija danas ne blista istim sjajem kao nekada ali za nju se vezuje mnogo gradskih priča, što sportskih, što muzičkih, jer su Dom mladih i Kaktus, klub koji se nalazio u prostoru današnjeg depoa Muzeja savremena umjetnosti ARS AEVI, bili kultna mjesta za izlazak. U sklopu centra Skenderija nalazi se i galerija Collegium Artisticum.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text el_class=”wpb_event2″]There are no upcoming events at this time.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner]